Koniec PlayStation 3 – Sony zakończyło sprzedaż konsoli

Sony zakończyło sprzedaż konsoli

Z oficjalnych informacji Sony wynika, że produkcja i sprzedaż VII generacji konsoli w Japonii została zakończona, a ostatni produkowany wariant konsoli – z dyskiem 500 GB został wycofany z oferty.

W ciągu ponad 10 lat na rynku konsol domowych produkt Sony kupiło 80 milionów nabywców z całego świata, co przy ostrej konkurencji ze strony Microsoftu i promowanego w Stanach Zjednoczonych Xbox’a 360 jest bardzo dobrym wynikiem.

Więcej o historii konsol PlayStation w tym artykule!

PlayStation 3
fot. Sony

Konsola podczas premiery w 2006 roku kosztowała 499$ i posiadała tylko 20 GB wewnętrznej pamięci, co wystarczało na instalacje mniejszych gier. Większość gier z tamtego okresu ważyła przeważnie poniżej 10 GB i mogły być wczytywane bezpośrednio z płyty bez potrzeby instalacji.

Jeżeli jednak 20 GB nie wystarczało, to w ofercie znajdowała się także wersja z dyskiem o pojemności 60 GB w cenie 599$, co nawet jak na tamte czasy, było stanowczo zbyt drogie jak za dysk twardy o takiej pojemności.

Uncharted 3
fot. Sony

Wysoka cena PlayStation 3 odbiła się w Sony rykoszetem powodując tylko zwiększenie się przepaścią pomiędzy PS3, a konkurencyjnym Xbox’em 360. Problemem były także źle zaplanowana akcja PR-owa, mała ilość dostępnych gier po premierze oraz skomplikowana architektura, na którą ciężko było projektować gry.

Milionowe inwestycje sprawiały, że Sony musiało sprzedawać swoją konsolę co najmniej po kosztach. By jeszcze bardziej zmniejszyć koszta postanowiono z konsoli usunąć Emotion chip, co odbiło się brakiem wsparcia emulacji PlayStation 2 i problemami ze wsteczną kompatybilnością.

EmotionEngine
fot. Sony; Chip Emotion Engine wykorzystywany w konsolach PlayStation 2

Sony zajęło ponad połowę czasu trwania VII generacji konsol na udoskonalaniu sprzętu i umacnianiu pozycji PlayStation 3 na rynku. Skupiono się na mocnych stronach konsol, czyli exclusive’ach. W przypadku Sony jest to świetnie sprzedający się Uncharted oraz wielokrotnie nagradzany za fabułę The Last of Us.

Według plotek, być może w ciągu najbliższych 2-3 lat zostanie zaprezentowane urządzenie z kolejnej generacji konsol.