Obudowy komputerowe – nic nadzwyczajnego, ale czy na pewno?

W dzisiejszych czasach słowo „gamingowy” potrafi odmienić rynek większości produktów.

Dzisiaj nie tylko kart graficzne, myszki i klawiatury mogą być „dla graczy”, do tej dziedziny zaczęto dopisywać też płyty główne, pamięci RAM, ale i to nie wszystko. Moim zdaniem najbardziej dziwacznym krokiem jest produkcja i promowanie „gamingowych” obudów do komputerów PC.

Większość szarych użytkowników komputera stacjonarnego widzi w nich tylko skrzynkę mieszczącą wszystko, co ważne. Duża liczba w ogóle nie zwraca na to uwagi i kupując nową jednostkę twierdzi że jest im wszystko jedno w czym to będzie spakowane. Jednak producenci rynku IT potrafią przekonać nas, że nawet obudowa potrafi być nieodłączną częścią tego setu dla gracza. Na szczęście pojawia się coraz częściej rozpoznawalne pojęcie „case moddingu”.

Case modding – z czym to się je?

inwin
fot. IN WIN H-Tower

Case modding to w najprostszych słowach zmodyfikowanie obudowy komputerowej według własnych preferencji i fantazji. Jest to rodzaj takiej personalizacji swojej skrzynki i możliwość uczynienia jej jedyną w swoim rodzaju. Koszta? Bardzo różne, w zależności od twórczości autora i stopnia modyfikacji koszty mogą odbiegać od siebie o nawet kilka tysięcy złotych.

W USA jest już wiele firm, które taką sprecyzowaną skrzynkę mogą przygotować według naszego zamówienia. Materiały, wzory i wiele więcej to w większości przypadków tylko kwestia naszego widzi mi się. W Polsce natomiast, ten dział coraz bardziej zyskuje na popularności , co mnie osobiście bardzo cieszy. Jest to też nowy argument przypominający o tym, że komputery PC to dobry towarzysz życia codziennego i nie warto wymieniać go od tak nawet na jakiegoś ultrabook’a. Głównym miejscem rozwoju tego rodzaju modyfikacji w naszym kraju nadal pozostają jednak fora internetowe. Znaleźć tam możemy wiele projektów, zarówno tych bardzo budżetowych aż do takich z omal nieograniczonym budżetem. Dziesiątki rozwiązań, nowych materiałów i zastosowań mieszają się razem rozbudowując modding.  W środowisku modderów w naszym kraju już teraz jest kilka osób które swoimi projektami przyciągają zainteresowanie zagranicznych firm. Ich prace niejednokrotnie można było już oglądać na imprezach takich jak PGA czy IEM. Jedną z takich osób jest na przykład Łukasz ‘Malik’ Płonka.

 

Robić, a może kupić coś gotowego?

Malik Customs

Na rynku nie brakuje obudów, które swoim wyglądem nie wpasowują się w utarte dotąd szlaki „skrzynek na podzespoły”. Różnią się budową, materiałami, całkiem odmienną kolorystyką i nie tylko.

Co jakiś czas świat IT obiega informacja o takich właśnie nowoczesnych obudowach dostępnych „od ręki”. Jednak jak szybko się pojawiają tak szybko słuch o nich ginie. Czemu? Dzieje się tak, ponieważ taka gotowa innowacja jest bardzo droga. Najbardziej znaną z takich dzieł jest chyba firma IN WIN. Ich produktom nie można odmówić osobliwej formy i swego rodzaju uroku jednak jak na polskie standardy bardzo mała część może sobie pozwolić na zakup takiego rodzaju obudowy. Koszt kilku, a czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych, jest stanowczo za duży, dlatego takie produkty nie mają szansy zagoszczenia w naszych domach w dużej ilości.  I tutaj właśnie zyskuje case modding. Zabierając się samemu za stworzenie czegoś nowego, a najprościej i na początek po prostu modyfikacji własnej zakupionej już obudowy możemy puścić wodzę fantazji . Co prawda pomalowanie na inne kolory to nie case modding ale na pewno wstęp do czegoś większego. Wiele skrzynek bardzo łatwo i w dużej mierze można zmienić, materiały w dzisiejszych czasach mamy dostępne praktycznie w swojej okolicy w dużych marketach budowlanych i innych tego typu sklepach. Wielu moderów do stworzenia swojego unikalnego dzieła zapuszcza się w odmęty złomowisk by wyszukać unikalne i pasujące do ich zamysłu dodatki, które umieszczone w odpowiedni sposób w projekcie uczynią go nie tylko unikatowym, ale też przykuwającym  wzrok.

Konkluzja – co mi do tego?

Fot. AlexSnopek

Może czytając ten tekst, siedzisz właśnie przy swoim nudnym PC’cie który wygląda jak miliony innych. A może by tak coś w nim zmienić?

Zwykła skrzynka po takich przemianach może być doskonałym elementem wystroju całego pokoju. Może warto ruszyć głową i trochę pokombinować by stworzyć coś według własnej idei, co nie tylko będzie cieszyć oko, ale i napawać dumą z własnej pracy. Nie zawsze wydanie pieniędzy na coś z górnej półki jest najlepszym wyborem, czasem warto zamiast uszczuplać swój budżet włożyć trochę własnej pracy aby uzyskać najlepszy efekt.